Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Podporuje mojeID

Úvod » RAW A SUPERFOODS » SUPERFOODS

RAW A SUPERFOODS / SUPERFOODS

Superfoods jsou plodiny s mimořádným obsahem vitamínů, minerálů, antioxidantů, nenasycených mastných kyselin a dalších živin. Škála těchto potravin je velmi široká. Jedná se např. o ovoce, bobule, sladkovodní řasy, kořenové plodiny. Pochází ze všech koutů planety a některé z nich jsou tradičními plodinami ze Střední Evropy (např. konopí). Téměř vždy se jedná o raw (živou) stravu, která je zpracována maximálně šetrným způsobem bez konzervantů, barviv a dochucovadel. 

Pojem superfoods se začal používat pro skupinu potravin, které mají pozoruhodně vysoký obsah zdraví prospěšných bioaktivních látek. Mezi dietology a vědci se tento termín běžně neužívá a zatím neexistuje žádná právní definice tohoto pojmu, a může to být některými považováno za pouhý marketingový tah.

 

Podle zdravotnického centra Harvard Pilgrim Health Center se označují pojmem „superfoods“ takové potraviny, které mají mimořádný zdraví prospěšný účinek. Jsou to obvykle potraviny v komplexní původní a přírodní podobě (raw), obsahující vysoký obsah různých vitamínů, minerálů, antioxidantů, enzymů či vlákniny. Super potraviny mají tedy ve vysoké míře ty látky, kterých se nám obvykle nedostává v potřebné míře. Výhodou super potravin je tedy jejich komplexní obsah živin, které jsou ve své přirozené podobě a vzájemném propojení, a působí tak na náš organismus mnohem lépe a účinněji než izolované živiny, izolované vitamíny, byť přírodního původu. Obecně vzato, jíme-li jakékoli přírodní potraviny celé, přijímáme přírodou vytvořený přirozený komplex živin. To je asi to nejlepší, co můžeme pro své tělo dělat.

 

Abychom z těchto super potravin získali maximum z jejich mimořádných výživových hodnot, doporučuje se je konzumovat v tepelně neupravené podobě, tedy v syrovém alias raw stavu tak, aby všechny enzymy, vitamíny, minerály a důležité látky zůstaly zachovány. Při výrobě, zpracování a úpravě těchto super potravin by neměla být překročena teplota mezi 42-45 °C, což je hraniční teplota, při které se ničí většina potřebných enzymů a také hodně dalších výživných látek.Tyto super potraviny je tedy třeba konzumovat v jejich původní organické syrové formě, tak aby všechny enzymy, vitamíny, minerály a důležité látky zůstaly zachovány.

 

Mezi super potraviny se obvykle řadí tzv.:

  • zelené potraviny, jako je mladý ječmen, mladá pšenice, chlorella či spirulina, kelp řasa a různé jejich kombinace
  • super ovoce (plody, bobule), v čerstvém či sušeném stavu (za nízkých teplot či na slunci), jako třeba raw Schisandra prášek, Camu camu prášek, Lucuma prášek, Acai prášek, Maqui prášek, Baobab prášek, jakonový prášek, kokosový olej, kustovnice čínská (Goji), moruše, rakytník řešetlákový, maliny, borůvky, brusinky, ostružiny... a různé jejich kombinace
  • super semínka a ořechy, jako jsou raw konopná semínka, raw chia semínka nebo raw sezam, z ořechů třeba raw kešu, raw piniové oříšky, raw cedrové oříšky či raw vlašské ořechy apod.
  • další super potraviny, jako raw kakao, raw čokoláda, raw karob, Mesquite prášek, Guarana prášek, Maca prášek, jakonový prášek či sirup, ale také luštěniny jako cizrna, čočka apod.

 

Superfoods alias super potraviny lze řadit mezi potraviny „nové doby“.Acerola Naturalis - 100g

naše cena 379 KčCamu Camu Naturalis - 100g

naše cena 419 KčChia Bia celá semínka 400 g

naše cena 359 Kč

Chia Semínka Naturalis - 250g

naše cena 144 KčChlorella Naturalis - 250g

naše cena 819 KčGuarana Naturalis - 100g

naše cena 236 KčLucuma Naturalis - 100g

naše cena 119 KčMaca Root Naturalis - 100g

naše cena 189 KčMaqui Berry Naturalis - 100g

naše cena 434 KčMesquite prášek 1 kg

naše cena 699 KčNaturalis Açai Berry 100g

naše cena 418 KčSpirulina Naturalis - 250g

naše cena 849 Kč

Yacon Root Naturalis - 100g

naše cena 225 Kč